KİRAZ BAHÇELERİNDE YAPILACAK İŞLEMLER

KIŞ DİNLENME DÖNEMİ

Kış dinlenme döneminin kesilmesi, 0900 Ziraat türü kirazların diğer çeşitlerle ayni zamanda çiçek açarak döllenip meyve bağlaması için gözlerin uyanmasından 30-45 gün önce % 4 lük Dormex uygulaması yapılır.

GÖZELERİN UYANMA VE YEŞİL TOMURCUK DÖNEMİ

Bakteriyel Kanser ve Yaprak delen hastalıkları için % 1 lik Bordo Bulamacı uygulanır. Azotlu gübrelerin 1/3 lik kısmı verilir.

BEYAZ UÇ VE ÇİÇEKLENME BAŞLANGICI

Monilia mücadelesine başlanır . Monilia mücadelesi için 100 lt suya 60 gr Cekumil Kullanılır.

TAM ÇİÇEKLENME

Monila mücadelesine Cekumil ile devam edilir. Bu dönemde özellikle arılara zehirli bir ilaç kullanılmamalıdır.

ÇİÇEKLENME SONU VE YEŞİL MEYVE DÖNEMİ

Kırmızı örümcek mücadelesi için Apollo ve Triran karıştırılarak kullanılmalıdır. Yaprak büken için mücadeleye başlanılır.Yaprak büken içinDiazinon yada Phosalone terkipli ilaçlardan biri kullanılır. Azotlu gübrenin 1/3 lük kısmı verilir..

BEN DÜŞME VE ÇİÇEKLENME DÖNEMİ

Ben düşme döneminde kiraz sineği mücadelesine başlanır. Bu amaçla ağaç başına 1 adet sarı yapışkan vertikal tuzaklar asılır. Eğer tuzak başına 10 dan fazla sinek varsa ağaçlar Diazinon terkipli ilaçlardan biri kullanılarak ilaçlama yapılır. Hasattan sonra azotlu gübrenin 1/3 kısmı verilir. Bahçe sulanır. Kırmızı örümcek mücadelesine Triran ile devam edilir.

Yaprakların % 70 nin döküldüğü dönemde %2 lik bordo bulamacı yapılır. Dekara 1500 kg iyi yanmış ahır gübresi verilerek toprağa karışıtırılır.

Her ilaçlamada hem ilaçlama suyunun pH’sını regüle etmek hemde kiraz ağaçlarının micro besin elementi ihtiyacını karşılamak için Multimicro fluid kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar :

Bu yazı 3.371 kez okundu

Bu yazı için arama terimleri

Kiraz Bakımı için 1 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kategoriler