KİRAZ HASTALIK VE ZARARLILARI

Bakteriyel kanser ve zamklanma hastalığı ;

Hastalığın tipik belirtisi zamk salgısı (Küsme) ile birlikte görülen kanser oluşumudur. Kanserler enfekteli mahmuzların dip kısımlarında görülür. İlk belirtisi, bulaşık yerden itibaren, dalın ucuna doğru yaprakların pörsümesi, sararması şeklinde görülür. Bulaşma yoğun ve etkiliyse dalda giderek kuruma görülür ve bakteri gövdeye doğru ilerler. Meyvede enfeksiyon, içeri çökmüş siyah lekeler halindedir. Dalda bulaşık kısmın kabuğu kaldırılırsa kahverengi renk ve ekşi bir koku hissedilir. Bakteri faaliyeti Sonbaharda başlar. Yazın durur. Yağmur, rüzgar, bıçak, makas, testere gibi alet ve etmenlerle diğer dal ve ağaçlara bulaşır. Fidanlıklarda aşı yerinin yüksek tutulması, gövdenin yabaniden teşkil edilmesi pratik önlemlerdendir.

Bakteri yazın pasif halde olduğundan hastalıklı dallar bulaşık kısmın 25-30cm. gerisinden hasat sonrasından Ağustos ortalarına kadar kesilip yakılmalıdır. Bulaşma Kasım-Şubat ayları arasında olur. İlaçlı mücadele ise Sonbaharda yaprakların % 75-90 ‘ı dökülünce %2 lik Bordo Bulamacı, İlkbaharda gözler uyanmadan önce % 1 ‘ lik Bordo Bulamacı uygulaması kullanılır.

Yaprak delen hastalığı;

Hastalık ağacın tomurcuk, sürgün, yaprak ve bazende meyvelerinde belirtiler oluşturur. En tipik belirtileri yapraklarda olup, yaprak üzerinde önce 1 mm çapında küçük kırmızı-sarı renkte olan lekeler giderek koyulaşır ve kuruyarak düşer. Böylece yapraklar delik deşik bir görüntü arzeder. Enfekteli tomurcukların ilkbaharda parlak, zamklı olması ve kolayca kopmamaları hastalığın başka bir belirtisidir. Hastalıkla bulaşık olan tomurcukların dibinde önce lezyonlar sonra zamanla büyüyen kahveringi kanser yaraları oluşur Sürgünlerdeki bu yuvarlak kahverengi kanser yaraları, zamanla genişler ve zamk salgısı oluşur.Sonbaharda ağaçlarının yapraklarının % 70’nin döküldüğü dönemde yapılan Bordo Bulamacı bu hastalığıda kontrol etmektedir. Ancak ilkbaharda çiçeklenme öncesinde CEKURAM FORTE ile bir ilaçlama daha yapılmalıdır.

Monilya hastalığı

Kirazların çiçek ve meyvelerinde zarar yapar.Çiçeklerin taç yaprakları, dişicik borusu ve erkek organları haşlanmış kahverengileşir. Bu olaya “ Çiçek yanıklığı” denir. Bulaşmış dişi organ meyve oluşturmaz. Kuruyan çiçek demetlerinin bir miktarı sürgünde kalır. Mantar daha sonra çiçek sapından dala geçerek bazen dallarda kanser yaraları oluşturur ve dalı kurutabilir. Çiçekler sapları üzerine kıvrılır ve dala yapışır. Bu yapışma demet etrafındaki zamk salgısıyla oluşur. Meyvelerde genellikle olgunluğa yakınken enfeksiyon yapar. Meyvelerde çukurlaşma olmaz. Önceleri yumuşak ve kurudur. Bir süre sonra meyve buruşur ve tamamen kurur. Kışı mumyalaşmış meyvelerde ve kanserleşmiş dallarda geçirir. Mücadele için önce erken sonbaharda görülen kanserli ve mumya çiçekli dal ve kurumuş dalcıklar kesilerek yakılır. İlkbaharda ilk ilaçlama çiçeklerin % 5-10 ‘ u açıldığında, ikinci ilaçlama tam çiçeklenmede CEKUMIL ile ilaçlama yapılmalıdır.

Kiraz Sineği;

Kiraz sineği larvaları meyvelerin etli kısmında beslenerek, meyvelerin kurtlanmasına ve zamanından önce dökülmesine neden olur. Ergin sinek 4-5 mm. boyundadır. Kışı toprakta pupa olarak geçiren erginler ortalama sıcaklığın 15 0C nin üzerinde olduğu ilkbahar aylarında çıkmaya başlar. Bir süre beslendikten sonra çiftleşen dişiler yumurtalarını ben düşme döneminde olan meyvelerin içerisine bırakır. Her meyveye sadece bir yumurta bırakılır. Bir dişi 40-100 yumurta bırakar. Yumurtadan çıkan larvalar meyvelerin etli kısmında beslenerek zarar oluşturur. Avrupa ülkeleri kiraz sineği için toleransı 0 kurt olarak kabul ettiği için mücadelesi asla ihmal edilmemesi gerektiği gibi bu zararlıların mücadelesinde kullanılan son kullanma tarihi ile hasat arasındaki süreye uyulmalıdır.Ülkemizde de zararlıya karşı ilaçlı mücadeleye alternatif mücadele yöntemleri üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda feromon yada ağaç başına asılacak 1 adet sarı yapışkan tuzaklarla mücadele de başarı sağlandığı ortaya konulmuştur.. Zararlıya Diazinon yada Phasolene terkipli ilaçlardan biri kullanılarak mücadele yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar :

Bu yazı 2.960 kez okundu

Bu yazı için arama terimleri

Kiraz Hastalık ve Zararlıları için 3 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kategoriler