İlkbahar başında kolları sıvayıp bahçenizi şöyle gözden geçirmek sonrada yapılacak işleri adım adım sıralayıp emeğe değecek verimli ürün almak istiyorsak bakın ne yapmalıyız; Toprağı bir güzel önce zararlı otlardan temizleyelim. Bahçenizde sebzeler için ayırdığınız yerleri hazırlayıp, havuç, lahana, bezelye, karnabahar, patates, soğan, ıspanak gibi birçok sebzenin tohumlarını veya fidelerini ekelim. Mayısda ise biraz daha sıcak havaya ihtiyaç duyan patlıcan, kabak, domates, biber, salatalık gibi tohumları veya fideleri ekelim. Mayısın sonlarına doğru salata çeşitleri, roka, tere, dereotu, nane, taze soğan, maydanoz, fesleğen, dereotu gibi şifalı otların da tohum veya fidelerini bahçenizde özel hazırladığınız bölümlere dikebilirsiniz. Sebzeleriniz için ayırdığınız yerler en az yarım gün mutlaka güneş görmeli köklerinin rahatça ilerleyebilmesi için toprağını mil kum ve gübre ile en az 30 santim karıştırmalısınız. Fideler semt pazarlarında çok miktarda ve ucuza bulma mümkündür.
Nisan ayı, meyve ağaçlarını seçmek ve dikmek ve böğürtlen, ahududu gibi küçük yumuşak meyveli çalıları dikmek için uygundur. Nisan ayı salon bitkilerinizin bakımı içinde en uygun aydır. Güneş ışınları kuvvetlendikçe menekşe gibi bitkilerinizi güneşin yakıcı ışınlarından korumanız ve biraz daha serin kısımlara götürmeniz gerekir.
Salon bitkilerinizin de güzelliklerini korumaları ve hastalıklardan korunmaları için ilkbahar temizliği ve bakımına ihtiyaçları var. Solmuş çiçekleri, kuru yaprakları, dalları, sararan kısımları temizleyin. Bir fısfıs ile yapraklardaki tozu yıkayın. Böylece bitkinizin nefes alması kolaylaşır. Üst sürgünleri kopartırsanız bitkiniz yanlara doğru genişler. Böylece daha dolgun görünümlü olur.
Naylon poşetlerde büyüyen domates fidesi asıl büyütmek istediğimiz yerlere 4–5 yaprak olunca dikilir. Domates bitkisinin kökleri çok saçaklı bir bitkidir. Büyüyebilmesi için fazlaca besin ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçlarını karşılayabilmemiz için büyükçe bir saksıya ihtiyacımız vardır. Saksınız hazırsa toprak karışımını yapmaya başlayabilirsiniz. Bahçe toprağı en ideali içine birazda koyun gübresi ekleyebilirsiniz. Saksının tabanına kalın çakıllar koyarsak drenajı iyi olur. Fidemizi çıkardıktan sonra hazırladığımız saksının ortasına koyuyoruz, kenarlarını toprakla doldurup sulayarak fidemizi saksıya dikme işlemini bitiriyoruz. Bundan sonrası iyi bir sulama ve bakım herkese kolay gelsin…

Sponsorlu Bağlantılar :

Bu yazı 598 kez okundu

Bu yazı için arama terimleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kategoriler